Seramik Kaplama ve Hare Giderme
Arabanızı yıllardır kullanıyorsunuz ve zaman içerisinde boyası eskidi, hava koşulları çalılar gibi dışsal etkenlere maruz kaldı. Genel olarak ilk aldığınız günden daha eski bir görüntüye sahip.

Ne şekilde uygulanır?

Otomobil bakımında en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan geleneksel cila işlemleri günümüzde nano teknolojinin avantajlarıyla buluşmaya başladı.

Seramik Kaplama Nedir?

Seramik kaplama, aracın orijinal boyası üzerine uygulanır ve ikinci bir tabaka oluşturarak aracın orijinal boyasına zarar vermeyi engellemeyi amaçlar. Yüzeydeki gözeneklerin en derin noktalarına nüfuz ederek bir nevi aracın boyası üzerinde kalkan görevi görmektedir.

Seramik kaplama, silikon ve wax içeren cilaların aksine daha yüksek parlaklık ve uzun süreli koruma sağlar. Seramik, silisyum oksit, kil, cam, elmas, kuvars, feldspat ve gümüş moleküllerinin, onları bir arada tutan ortak çekim gücü olan kovalent bağ oluşturacak şekilde birleştirilmesiyle elde edilir. Bu kaplama, aracın boyasıyla yarı kalıcı bir bağ oluşturur Diğer cila ürünleri ise aynı teknolojiyle üretilmesine rağmen yoğun miktarda cam içerir ve bu kaplamaya göre dayanıklılıkları düşüktür.

Seramik kaplama, kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde aşınmaz, dökülmez, sararmaz, çatlamaz ve soyulmaz. Başka yenileme ve işleme gerek duymadan araç yüzeyini korur. Kir ve su tutmaz, bu sayede temizlemeyi kolaylaştırır. En başta aracınıza zarar vermiş dış etkenlere karşı koruma sağlar ve zaman içerisinde tekrar eski hale gelmesini önlemeyi amaçlar.

Nasıl Yapılır?

Seramik kaplama uygulaması işlemi gerçekleştiren firmalara göre küçük değişiklikler gösterebilir fakat uygulanan temel aşamalar aynıdır. Seramik boya kaplama ürünleri sıvı formda bulunuyor. Genellikle her araç için tek kullanımlık, ve 1 araca yeterli miktarda sıvı tüplerle geliyor. Uygulamaya başlamadan önce araç çok iyi bir şekilde temizlenir. Gerekirse yüzeysel çizikler onarılır, araç bu işlemden sonra kurumaya bırakılır. Araç kuruduktan sonra araca zarar vermeyecek ve aracı çizmeyecek bir mikro fiber veya daha yumuşak bir bez yardımıyla seramik kaplama sıvısı aracın yüzeyine uygulanır. Bu işlem isteğe göre üç veya dört kat olarak uygulanır. Bu işlem sırasında dikkat edilecek nokta, sıvının bütün yüzeye homojen olarak yayılmasıdır.

Ne Kadar Dayanıyor?

Kullanılan kat sayısına göre seramik kaplamanın da dayanıklılık ömrü değişiklik gösteriyor. Kaplama 2, 3 veya 4 kat olacak şekilde uygulanıyor. Uygulamayı yapan yerin kullandığı malzemenin özelliğine göre genelde 3 kat için 2 yıl, 4 kat için de 3 yıl koruma sağlayacağı belirtiliyor. Düzgün bir korumanın yapılabilmesi için ise seramik kaplama sıvısının, kaportaya homojen bir şekilde uygulanmasına dikkat edilmesi önemli.

Yararları Neler?

Bu işlemin olumsuz yanları da bulunuyor olsa da birçok olumlu yanı göze çarpıyor. Bunlardan biri, suyun (ve diğer sıvıların) geri tepmesini sağlayan hidrofobik yapıda olması. Bu özellik aracınızın temizliğini kolaylaştırır çünkü pürüzsüz yüzeyi sayesinde birçok kiri eskisi kadar üzerinde tutamayacağı anlamına gelir. Camsı yüzeyi sayesinde otomobilin boyasının daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Tabaka, aracın boyasını güneşin ultraviyole ışınlarından korur, böylece oksitlenme miktarını azaltır. Küçük çiziklere engel olabilir. Sonsuza kadar olmasa da uzun süre sizi bazı ekstra masraflardan korur ve bakım için harcayacağınız eforu azaltır.

Nelere Dikkat Etmeli?

Seramik kaplama işlemi görmüş bir aracı yıkarken uygun şampuanların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Aracın sert fırçalar ile yıkanması tavsiye edilmemektedir. Uygulama yapılan bir araç yumuşak fırça ve oto araç şampuanları ile yıkanmalıdır. Aracı uzun süre güneşte bırakmak, kaplamanın ömrünü kısaltabilir.

 

Homer Auto Service Kahramanmaraş Bayisi